Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego

W miejscowości Nagoszyn znajduje się obiekt wpisany pod numerem A-315 do Rejestru Zabytków Kościół parafialny pw. Św. Antoniego Padewskiego. wpis został dokonany w dniu 24.09.1988 roku decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie Wydziału Kultury i Sztuki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

HISTORIA: W 1791 r. biskup tarnowski Florian Amand Janowski utworzył w Nagoszynie placówkę duszpasterską, zależną od parafii w Przecławiu. Dopiero w 1925 r. biskup tarnowski Leon Wałęga erygował tutaj samodzielną parafię. Poprzedni drewniany kościół p.w. św. Barbary został przeniesiony do Nagoszyna z Ropczyc w 1790 r. Po wzniesieniu obecnego kościoła murowanego został ponownie przeniesiony tym razem do Lichwina gdzie w 1979 r. został zniszczony w czasie pożaru. Obecny kościół zbudowany został w latach 1922-25 według projektu architekta Teodora Talowskiego. Pracami budowlanymi kierował architekt Jan Krawczyk a przy budowie czynny był Stanisław Kostrzewa. Konsekracji kościoła dokonał biskup tarnowski Leon Wałęga w 1925 r.

ARCHITEKTURA: Neogotycki, murowany z cegły. Trójnawowy, bazylikowy, z krótkim prezbiterium zamkniętym trójbocznie, po bokach którego zakrystia i składzik. Z boku przy korpusie dostawiona wysoka wieża kwadratowa, ujęta ukośnymi przyporami, nakryta ostrosłupowym hełmem. Ściany zewnętrzne prezbiterium i naw bocznych opięte przyporami. Fasada zwieńczona trójkątnym szczytem, z wielkim oknem ostrołukowym i kamienną rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego po środku. W prezbiterium i nawie głównej okna ostrołukowe, w nawach obocznych okna koliste. Detal architektoniczny neogotycki. Dach nad prezbiterium i nawą główną wspólny, dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę, nad nawami bocznymi dachy pulpitowe. Wnętrze nakryte sklepieniami krzyżowymi na gurtach. Arkady międzynawowe ostrołukowe. Chór muzyczny wsparty na dwóch arkadach wspartych na masywnym filarze. Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna, wykonana przez Wacława Taranczewskiego w 1969 r. Witraże w oknach prezbiterium neogotyckie, figuralne. Świątynia otoczona jest ceglanym murem, stanowiącym kolorystyczne uzupełnienie budowli. W obejściu znajduje się kilka nagrobków. Na szczególną uwagę zasługuje grobowiec rodziny Steczkowskich (nad płytą grobową wzniesiono baldachim, który podtrzymują cztery kolumny).

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA: Trzy ołtarze neogotyckie z czasu budowy kościoła, wykonane przez Wojciecha Gallusa, z rzeźbami zakupionymi w Gróden w Tyrolu. W ołtarzu głównym obraz św. Jana Kantego, malowany około 1920 r. przez Wincentego Wodzinowskiego. Ambona i konfesjonały neogotyckie wykonane około 1925 r. przez Wojciecha Gallusa. Chrzcielnica alabastrowa z 1929 r. Dwa dzwony odlane przed 1939.

Msze św.

W niedziele: 7:00, 8:15, 9:30, 11:00, 17:00

W dni powszednie: 6:30, 17:00 (18:30)

Odpust parafialny:

Niedziela przed lub po 13 czerwca św. Antoniego, 4 grudnia św. Barbary

Katolików: 3100

Duszpasterze:

Ks. dr Adam Kardyś - proboszcz od 2008

Ks. mgr Bogusław Sobusiak od 2007 - katecheta